Pszczoły naszymi przyjaciółmi

Tytani pracy

honey bee, bee, insect-8320764.jpg

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, dlaczego pszczoły są tak ważne dla naszego świata? Dziś chcemy przybliżyć Wam znaczenie tych małych stworzeń, które potrafią zdziałać naprawdę wiele. Pszczoły są niezwykle istotne dla ekosystemu. To właśnie dzięki nim zapylane są rośliny, co przekłada się na produkcję owoców, warzyw i nasion. 

Znaczenie pszczół w przyrodzie

Pszczoły są niezwykle istotne dla ekosystemu. To właśnie dzięki nim zapylane są rośliny, co przekłada się na produkcję owoców, warzyw i nasion. Bez pszczół, wiele gatunków roślin przestałoby istnieć, a to oznaczała zmniejszenie różnorodności biologicznej na ziemi. Co więcej brak pszczół doprowadzi w krótkim czasie do degradacji środowiska i zaniku życia na naszej pięknej planecie. Czy wiecie, że eksperci szacują, że bez pszczół ludzkość wyginie w zaledwie 4 lata. Świat zawdzięcza pszczołom aż 1/3 produkcji żywności na całym świecie, z których wytwarzane są produkty spożywcze roślinnego pochodzenia. Dzięki nim mamy dostęp do różnorodnych i zdrowych produktów spożywczych, które stanowią ważny element naszej diety. Bez pszczelej pracy nie mielibyśmy jabłek, truskawek czy pomidorów na naszych stołach. Zwyczajnie, bez pszczół ludzkość wyginie. Tym bardziej powinniśmy zadbać o to, żeby te pracowite owady miały gdzie żyć. Niestety pszczoły są podatne na zanieczyszczenia środowiska, zmiany klimatyczne, a także pojawiające się patogeny i choroby, które potrafią spustoszyć pszczele rodziny. Stąd są programy pomocowe i środki finansowe przeznaczone na pomoc w tworzeniu, utrzymaniu i zagwarantowaniu życia rodzinom pszczelim. Jeżeli masz pszczoły lub chciałbyś mieć własną pasiekę z tymi pracowitymi owadami zapraszamy do kontaktu z Nami. 

bee, insect, nectar-18192.jpg

Pracowite jak pszczółka

Z danych udostępnionych na stronach ONZ jasno wynika, że 84 proc. z 264 gatunków roślin uprawianych w Europie wymaga zapylania przez owady, głównie pszczoły, a wyłącznie te ostatnie zapylają 90 proc. tych roślin. Życie pszczoły jest bardzo krótkie. Robotnica żyje ok. 38 dni latem i w tym czasie produkuje 1/12 łyżeczki miodu. Oprócz zapylania roślin, pszczółki są także producentkami miodu. Miód nie tylko jest pysznym dodatkiem do naszej diety, ale również posiada liczne właściwości lecznicze. Działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i wzmacnia układ odpornościowy, Ponadto ludzkość korzysta z dobrodziejstw takich jak wosk pszczeli, pieżga, pyłek, które wykorzystywane są w medycynie od setek lat. Najstarszą zachowaną w bursztynie pszczołą jest znaleziona w New Jersey robotnica. Jej wiek oceniono na ok. 80 mln lat. 

swarm of bees, bees, insects-7996582.jpg

Zagrożenia i zmiany klimatyczne

Niestety, populacja pszczół na całym świecie maleje z powodu zanieczyszczenia środowiska, stosowania pestycydów oraz zmian klimatycznych. Dlatego tak istotne jest dbanie o te owady i ich naturalne siedliska. Dlatego pamiętajmy, że pszczoły mają ogromne znaczenie dla naszego ekosystemu i naszej codziennej egzystencji. Starajmy się ochronić je i szanować, bo bez nich świat byłby dużo biedniejszym miejscem. A jak my mieszkańcy możemy pomóc pszczołom? Tak naprawdę niewiele trzeba, aby pomóc tym małym robotnicom – można założyć ogród przyjazny pszczołom, unikać stosowania chemii w ogrodzie (albo stosować ją w godzinach wieczornych, gdy pszczoły wypoczywają w ulu) i wspierać lokalnych pszczelarzy. Dzięki temu nie tylko przyczynimy się do ochrony pszczół, ale także zapewnimy sobie smaczne i zdrowe produkty spożywcze. Pamiętajmy, że bez pszczół nasze życie byłoby znacznie uboższe! 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *